Vírus ho nenávidí: vybabral s karanténou, teraz radí, ako zachrániť svoj obchod.

Zavreli vám pre koronavírus obchod a neviete, čo robiť? Platíte ľudí, ktorí sedia doma a neviete, dokedy to potrvá? Zachrániť biznis môžete vďaka internetu. To s tým vírusom v nadpise je fór, ale ostatné platí. Urobiť si dnes e-shop je otázka pár desiatok eur ročne a trocha odvahy. Nepotrebujete kódovať, ovládať jazyky ani komplikované programy.

Ako to funguje? Akého odborníka musím zaplatiť?

Jednoducho.  Ak používate mail, facebook a internet, zvládnete to sami! Všetko, čo potrebujete je počítač a fotoaparát (mobil s foťákom). Žiadneho odborníka platiť netreba. 

Pre koho je to určené?

Pre každého, kto musel teraz zavrieť obchod a nevie, kedy ho bude môcť zase otvoriť. Kreativite sa medze  nekladú. Domáce potreby, železiarstva a tak ďalej… 

Čo na to treba?

Na založenie e-shopu už dnes netreba vynakladať tisíce. Budete potrebovať zaplatiť za doménu a hosting. 

Doména, to je adresa web stránky, ktorú píšete do prehliadača, napr. www.pgb.sk, www.kozeneopasky.sk, www.etela.online a podobne. 

Takáto doména stojí na rok od 2-30 eur, doména SK stojí okolo 14-16 eur, niekedy sú zľavy. Sú domény, ktoré sú drahšie, a sú aj také, ktoré stoja menej. Napríklad doména .eu alebo .com. 

Poplatok za hosting. Hosting je slovo, ktoré označuje akoby fyzicky miesto na internete, kde budú vaše dáta uložené. Ide o časť pevného disku na nejakom servri. V zásade sa vôbec netreba zaujímať o detaily, pokiaľ nehľadáte riešenie pre banku alebo podobný projekt. Také veľké projekty si najmú profíkov, ale to vy nepotrebujete. 


Poplatok za hosting sa odvíja od veľkosti diskového priestoru a tiež od počtu webstránok, ktoré na tom priestore chcete urobiť. 

Osobne mám viacero webstránok, takže potrebujem aj väčší diskový priestor. Platím za to necelých 11 eur mesačne. 

Komu sa to platí?

Oba tieto poplatky – za doménu aj za hosting – platíte providerovi, čo je spoločnosť, ktorá vám túto službu zriadi. Ja používam a odporúčam spoločnosť Websupport, majú vynikajúcu on-line podporu a ceny sú primerané.  Vždy poradia, keď si s niečím neviem rady, a to je obrovské plus. Možno to teraz vyznie akoby som im robil reklamu, ale som naozaj len spokojný zákazník. 

Čo ďalej?

Keď si zaplatíte za doménu a hosting, na svoj hosting si nahráte tzv. CMS. Z anglického “content manager system” – systém na správu obsahu. 

Pre vás, ako pre mňa, čo sme ľudia, ktorí nepoznajú kódy a neštudovali tieto veci, je ideálnym CMS-kom systém WordPress. Beží na ňom údajne viac ako polovica všetkých webstránok na svete. Preto odporúčam websupport, lebo priamo cez ich web si viete po zaplatení jediným kliknutím nahrať WordPress na svoj hosting. Vaša stránka tak bude dostupná v priebehu pár minút. 

Ďalšia výhoda wordpressu je, že je celý v slovenskom jazyku. To môže byť pre niekoho rozhodujúce.

A potom?

Potom sa budete riadiť pokynmi na obrazovke. Prihásite sa na svoj web a dostanete sa do systému správy obsahu. Uvidíte obrazovku ako na obrázku: 

Po anglicky sú niektoré časti, ale netreba sa báť, takmer nič z toho nebudete potrebovať. Všetko podstatné je po slovensky.


V ľavom stĺpci je menu, ktoré je dôležité. Napríklad položka Články alebo Stránky. Pridáte si tam novú stránku a otovorí sa okno s obyčajným textovým editorom. Zadáte nadpis a obsah. Jediným kliknutím vyberiete obrázok. Nič, čo by bolo komplikovanejšie, než napríkald facebook alebo email.

Pluginy

K samotnému CMS WordPress existujú milióny tzv. pluginov. Jediným kliknutím sa nainštalujú a niekedy ponúkajú rôzne nastavenia. Napríklad plugin Yoast SEO je výborný, lebo ponúka možnosť ku každému pridanému textu alebo tovaru napísať aj slová, ktoré potom lepšie nájdu vyhľadávače.

Zoznam produktov v mojom e-shope. Každý sa dá upravovať zvlášť.

Plugin Woo Commerce spraví z vašej stránky kompletný e-shop. A o to predsa ide. Potom sa vám v ľavom stĺpci objavia nové položky – napríklad Produkty. Tam nahráte fotky každého produktu (alebo len jedného, predsa nebudete fotiť zvlášť každý kliniec či skrutku) a popis. Všetko má svoju kolónku. Cena, názov, počet kusov na sklade a tak ďalej…

Ako bude môj e-shop vyzerať?

WordPress funguje tak, že o výslednom vzhľade rozhoduje tzv. Téma. Témy sú dostupné priamo v systéme, alebo sa dajú hľadať na internete. Sú ich milióny, každá je iná a väčšina z nich je zadarmo. Niektoré majú ešte aj svoje rozšírené platené verzie, kde je niekoľko funkcií navyše. Osobne spravujem tri svoje stránky a ešte som žiadne takéto rozšírenie nepotreboval.

Je to profesionálne riešenie?

Neviem, čo presne v tomto kontexte znamená profesionálne. Viem však jedno: je to riešenie, ktoré môže rozhodnúť o tom, či sa utopíte, alebo sa zachránite. Ak potrebujete profesionálne riešenie s vlastným webdizajnérom a tímom odborníkov, tak také riešenie už pravdepodobne dávno máte a tento článok nie je pre vás. Ale ak máte napríklad malé železiarstvo alebo obchod s domácimi potrebami, ktorý ľudia vo vašom okolí poznajú, bola by škoda týchto zákazníkov teraz stratiť.

Čo teraz?

Ak teda vlastníte obchodík, ktorý vám pomáhal prežiť a teraz neviete, čo s vami bude, premyslite si to. Ak navyše máte doma unudeného pubertiaka, ktorý sa od počítača nepohne, ako je deň dlhý, tak ho zaúkolujte a zvládne to ľavou – zadnou.

Viem vám s tým pomôcť aj ja, nastavím vám úplne všetko, budem od vás potrebovať len fotky vašich výrobkov tak, ako chcete, aby sa zobrazovali na internete, a ich popis s cenami – kontaktujte ma na maily info@pgb.sk. Na cene sa dohodneme, ale je to otázka pár hodín, takže to zas tak veľa stáť nebude.

Jediné, čo si budete musieť ešte vybaviť, je zazmluvniť si kuriérsku službu, lebo s poštou je to teraz tiež také ošemetné. A to je celé. Kuriér príde prevziať balíky a odnesie ich k vašim zákazníkom.

Vás doma nezožerie nuda, udržíte si prácu a zachránite svoj biznis. Musíme si pomáhať. Každý jeden obchod, ktorý v týchto zlých časoch neskrachuje, pomôže zmierniť dopady krízy, ktorá nás pravdepodobne čaká.

Tak čo, idete do toho?

Začnite tu: www.websupport.sk