Nehaňte políciu svoju!

Fakty.

26. februára 2018 sa verejnosť dozvedela, že Martina Kušnírová a Ján Kuciak boli zavraždení vo svojom dome vo Veľkej Mači. Ján Kuciak bol investigatívny novinár portálu Aktuality.sk, čo verejnosť automaticky brala ako jediný možný motív vraždy. Na Jána Kuciaka bol mimoriadne alergický človek s podivnými konexiami, Marián Kočner, toho času diplomaticky nazývaný “kontroverzný podnikateľ”. Málo kto veril, že sa prípad podarí vyšetriť.17. septembra dozorujúci prokurátor prípadu zverejnil dve zásadné informácie – že motív bol celkom určite novinárska činnosť Jána Kuciaka a že v súvislosti s vyšetrovaním potrebujú stotožniť osobu z identikitu.O necelé dva týždne, vo štvrtok ráno, 27. septembra 2018, príslušníci NAKA realizovali rozsiahly zásah na viacerých miestach v Kolárove a v Komárne. Zadržali osem ľudí v súvislosti s februárovou úkladnou vraždou.V priebehu dňa administrátor facebookového profilu Polícia Slovenskej Republiky zmenil titulnú fotku na koláž z fotografie zo zásahu, podobizňou zavraždenej dvojice, akú použíali novinári a aktivisti na protestoch, s tzv. hashtagom #allforjan.

Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Na druhý deň v piatok realizovalo komando Lynx zásah v Komárne, kde zatýkalo ďalšiu osobu, tiež v súvislosti s vraždou Kušnírovej a Kuciaka.

V nedeľu všetkých štyroch súd vzal do väzby. Traja sa odvolali, jeden nie, údajne je možné, že spolupracuje s políciou.

Konšpiračné šialenstvo na plné obrátky

Slovenskú laickú a, žiaľ, z veľkej časti aj novinársku, verejnosť ovládol duch konšpirácií. Šíria sa informácie a názory, ktoré prácu polície hulvátsky či diplomaticky dehonestujú a spochybňujú. Polícia podľa nich nemá páchateľov, ale nastrčené bábky, polícia to robí len kvôli PR, a tak ďalej.  Nedá sa nazvať ich inak, než blbosťami. Tie najzávažnejšie rozoberiem.

1. Blbosť: Páchatelia by sa určite neskrývali na Slovensku

Polícia vraj nemá páchateľov, lebo skutoční páchatelia by sa už dávno vyhrievali na slnečných plážach mimo dosahu Interpolu a tak podobne.

Nerozumiem tej predstave, že nájomný vrah je nadupaný extrémne inteligentný bývalý tajný agent, vycvičený na super-tajné operácie na území celého sveta, s dvadsiatimi čistými identitami a neobmedzenými zdrojmi, ktorého nedokážu chytiť ani všetky tajné služby sveta. Aha, vlastne rozumiem. Veľa filmov pozeráte.

Poznáte vtipy o policajtoch? Tohoto zatknutého údajného páchateľa ešte aj z polície vyrazili. Páchateľa vždy dolapia práve pre jeho hlúposť, ktorá spočíva v jeho presvedčení, že on je chytrejší, než celý zvyšok sveta, a preto nehrozí, že by mu na to prišli. Obyčajná namyslenosť hlupáka, nič viac.

Je tiež možné, že cítili istú predstavu konexií a krytia, keďže to zase celé smrdí kmotrom Kočnerom. Nemali potrebu utekať preč.

Alebo, ako podotkol Daniel Lipšic, obhajca Kuciakovcov, a príde mi to najpravdepodobnejšie,  páchatelia jednoducho nemali dosť peňazí na život v zahraničí. Koľko stojí život napríklad na Belize, si zrátajte sami. Koľko v podsvetí stojí život ako taký, nejdem riešiť.

2. Blbosť: Je to celé divné

V denníku Sme pojedli konšpiračné pilulky? 
V piatkovom podcaste denníka Sme sa redaktor Adam Valček ponosoval nad tým, že je to celé divné, lebo polícia si už v noci chystala fotky z prípravy zásahu, aby ich mohla ešte pred obedom zavesiť na facebook. Celé to rozprával spôsobom, ako by chcel povedať, že by bolo dobre si myslieť, že celý štvrtkový zásah je falošný a mal jediný účel – policajné PR, lebo sedem mesiacov sa akože takmer nič nedialo a zrazu majú páchateľov. Prinajlepšom, že také PR sa jednodnucho nepatrí.

PR

Všade vo svete je úplne normálne, že si spoločnosti a inštitúcie robia PR na tom, ako si plnia svoje úlohy. Áno, platí to nie len pre súkromné obchodné spoločnosti, ale aj pre štátne inštitúcie, či už je to ministerstvo práce alebo polícia. V niektorých krajinách majú pri takýchto zásahoch dokonca prizvaných profesionálnych dokumentaristov, aby raz mohli o celom prípade vydať napríklad dokumentárny film. Výsledky takéhoto PR sa potom prezentujú na rôznych náborových akciách či školských prezentáciách. Vzhľadom na to, že polícia na Slovensku zažíva najväčšiu mieru nedôvery občanov od vzniku samostatného Slovenska, je takéto PR nie len vhodné, ale, povedal by som, priam nevyhnutné.

Polícia si zaslúži ten povestný palec hore, že tam priamo k zásahu neprizvali pretŕčať sa pred kamerou nejakého gašparka ani žiadnych politikov, ale na fotkách za štvorčekmi nechali len ľudí, ktorí sa priamo na tej akcii podieľali a celú si ju odmakali. Mimochodom, viete, čo konkrétne je komadno Lynx? Ak nie, je to dôkaz o tom, že takéto PR je nevyhnutnosťou.

Logo Lynx Commanda/www.specialunits.sk
Komando Lynx je špeciálna policajná jednotka, oficiálny názov je Útvar osobitného určenia Prezídia Policajného zboru/Lynx Commando. Lynx je po latinsky rys, rysa má jednotka v logu, podobne ako má NAKA v logu vlka. Lynx riešili v 93-ťom rukojemnícku drámu v Bratislave v nábytkárskej firme, v 95-tom ľudskú bombu v autobuse Dunajskej strede, a ďalšie veci, o ktorých sa veľa nehovorí, ale jedou takou bude aj zatýkanie ženy, ktorú polícia obvninila z objednávky vraždy, v roku 2018. Ide o obdobu protiteroristickej zásahovky, ktorú štát nasadzuje proti páchateľom najťažších zločinov, a takým objednávka dvojnásobnej vraždy rozhodne je.

NAČASOVANIE

Veľká časť verejnosti uverila názoru, že zásah je imaginárnym PR práve preto, lebo deň po ňom bol ohlásený protest. Nuž, pustil by som do vetra aj názor, že ide o zásah KBS, ktorá čelí pedofilným kauzám, a takto sa ich snaží prekryť s pomocou štátu. Brať to vážne alebo vyjadriť sa k tomu akokoľvek obsiahlejšie by bolo úplné plytvanie internetom.Že konšpirácie šíria pacienti ako Daňo s Rostasom, na to sme už zvyknutí, ale u denníka Sme ma to dosť sklamalo. Odhlásil som predplatné, prestávam ich čítať. Minimálne na pár mesiacov. Potom uvidíme.

DÁVKOVANIE INFORMÁCIÍ

Deviatich zadržali, neskôr piatich prepustili a štyroch súd vzal v nedeľu do väzby. Taktika vyšetrovania takýchto závažných trestných činov je mimoriadne komplikovaná. A čomu ľudia nerozumejú, tomu radšej neveria.

(Preto napríklad volia populistov namiesto odborníkov, a namiesto komplikovanej vedy, kde treba skúmať a rozumieť, sa priklonia k jednoduchému náboženstvu, kde stačí počúvať a pritakávať.)

Prokuratúra už vysvetlila, že na zverejnenom identikite sa nachádzala konkrétna osoba, o ktorej vedeli, že s prípadom nič nemá, ale chlapec bol príbuzný jedného z obvinených a cieľom tejto taktiky bolo vyprovokovať u páchateľov reakciu. Podarilo sa. Opäť by sa žiadalo povedať, palec hore. Takéto taktiky však treba veľmi dôkladne zvážiť, pretože jeho tvár si jeho okolie bude navždy spájať práve s prípadom úkladnej vraždy a to je vážna stigma. Len na doplnenie, ten chlapec z identikitu sa neskôr obesil. Do akej miery tomu pomohola táto taktika prokuratúry a do akej to bolo zapríčinené jeho zdravotným stavom či inými životnými okolnosťami, nie je známe.
Na to, aby obvinených vzal súd do väzby, musia byť nie len dôvody k samotnej väzbe, ale musia byť proti nim aj veľmi silné dôkazy. Znamená to, že polícia si za tých sedem mesiacov robila prácu poctivo a zodpovedne. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že novinári sa sťažujú, že mali málo informácií. To je asi ten najlepší dôkaz, aký si len môžeme želať, že nedochádzalo k žiadnym únikom informácií, ktoré by mohli vyšetrovanie mariť.

Tiež že páchatelia boli doma – nemali ani páru o tom, že polícia ich má v hrsti. Ďalší palec hore.

3. Blbosť: Bol to bývalý policatj, preto hanba polícii!

Nuž, ako vidno, o práci polície, ako vidno z reakcií verejnosti, si verejnosť myslí asi toľko, že policajti vyberajú pokuty a kryjú Kaliňáka. Za týmto názorom stojí množstvo závažných chýb politických špičiek, ako aj zlyhania jednotlivých policajtov, ako aj nedostatočné PR, o ktorom som písal vyššie. Napriek tomu taký názor nie je správny.

Ešte počas štvrtkového zásahu usporiadala opozičná SaS brífing, kde na políciu vykydla spŕšku kritiky, lebo údajný podozrivý mal byť bývalým policajtom. Tu treba upozorniť na dva základné fakty. Obvinený je bývalý policajt, nie policajt. V službe bol degradovaný a nakoniec z polície odišiel. O tom, za akých okolností, prečo a kedy z polície odišiel, nevieme nič. Ale keďže jeho odchodu zo zboru predchádzala degradácia z vyšetrovateľa na pochôzkára, dá sa predpokladať, že prinajlepšom “musel odísť dobrovoľne”, ak ho vyslovene nevyrazili po nejakom prúseri.

SaSka sa tu navyše zahrávala už s takou výbušnou zmesou, o akej sa jej ešte ani nesnívalo. Ak obvinený nastúpil k polícii napríklad za Dzurindu, alebo ešte lepšie, za Radičovej vlády, a bude uznaný vinným, hocijaký hranol bude doživotne vraždu novinára spájať s SaS a vychutná si to najmä v blížiacej sa predvolebnej kampani. Ale SaSka si sama podpílila konár pod sebou, takže mi neostáva nič iné, len jej v prípade, že sa to takto odohrá, povedať, tak jej treba.

K silovým, resp. ozbrojeným zložkám sa všeobecne (nie len na Slovensku) pridávajú štyri typy ľudí. Prví z rodinnej tradície. Druhí proste len hľadajú prácu a skúšajú. Tretí sú patrioti. A potom sú jedinci, čo hľadajú legálny spôsob, ako zabíjať ľudí.

Policajné sito pri výberových konaniach možno nefunguje stopercentne. Ukážte mi krajinu, v ktorej funguje bezchybne a môžeme sa baviť o tom, nakoľko je to u nás zlé alebo horšie. Nenájdete takú, ani na západ ani na východ. Polícia nie je iná ako akýkoľvek iný zamestnávateľ, pri desiatkach tisíc zamestnancov je tam veľmi výrazná fluktuácia; noví ľudia prichádzajú a odchádzajú. Niektorí sú spoľahliví, iní menej. Niektorých vyrazia, niektorí robia kariéru, z nich niektorí majú výsledky, iní sa pchajú do zadku. To samo o sebe je na širšiu debatu. Podstatné je podľa mňa to, že obvineného sa polícia už dávno zbavila a to jej slúži ku cti, nie naopak.

Poznáte sami seba?

V silových zložkách v krajinách po celom svete sú ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť, nie len mezdi pochôdzkarmi, ale aj na najvyšších postoch. Povedal by som, že percentil nečestných ľudí je jednoducho daný a nemenný. Sú profesie, ktoré nečestných ľudí lákajú viac, rovnako, ako je daný percentil ľudí s narušenou sexualitou a týchto jedincov zase lákajú niektoré profesie viac, než iné.Hlasy, že prípad sa nikdy nevyšetrí, že pravdu sa nikdy nedozvieme, ovládli protesty a internety na niekoľko týždňov. Prišlo mi to veľmi nebezpečné, lebo takto dobre živená nedôvera v štát je len krôčik od anarchie a kolapsu spoločnosti.Po zverejnení identikitu mala matka jednej z obetí venovaný titulok v médiách, kde jej nešťastný názor noviny ponúkli ako tvrdenie: “Ani sa neprihlási, ani ho nenájdu.” A pozrime sa, o dva dni ho aj našli, aj sa prihlásil.Už počas marcových protestov som prízvukoval, že inú políciu ani prokuratúru nemáme, a že nie je iná možnosť, než veriť tomu, že sa prípadu ujmú tí čestní v týchto zložkách. To, čo naozaj potrebujeme, je tlačiť na politikov, aby vytvorili pravidlá a podmienky, v ktorých politici nebudú mať možnosť na nič vplývať ani do prípadov zasahovať.Tento názor som nezachytil u nikoho, naopak – zožral som si zaň hromadu trolovania. Po čase niečo podobné vyslovil aj Roman Kvasnica, právnik zastupujúci rodinu Kušnírovcov. Z nejakého dôvodu sa jeho vyhlásenie do médií nedostalo, ostalo zapadnuté prachom. Až teraz, keď polícia urobila záťah, si niektorí novinári spomenuli, že aha, veď Kvasnica to hovoril už dávnejšie, že inú políciu nemáme a musíme preto veriť, že to vyšetrí táto.

Pamätáte si na Černákov prípad? Roky hľadali dôkazy proti nemu, nakoniec ho dostali za mreže horko ťažko aspoň za vydieranie, hoci mnohopočetnosť vrážd na jeho svedomí bola verejným tajomstvom. Dokonca ho z väzenia pustili a dolapili o rok aj dačo… trvalo to, než dostal doživotie za veci, za ktoré si ho zaslúžil. Nebuďme preto prekvapení, ak sa to stane aj tu. Obvinení môžu byť vo väzbe päť rokov. Dovtedy sa môže stať, že ich ešte na nejaký čas prepustia, kým ich usvedčia a definitívne zavrú. Viete, aký býva postup? Aké sú taktiky a metódy? Predpokladám, že o nich viete asi toľko, ako o ste vedeli o komande Lynx.Snažím sa s ľuďmi debatovať o tom, čo sa deje a čo si o tom myslia a zistovať hlavne to, prečo si to myslia. Na základe čoho stavajú svoje názory či domnienky. Debatu veľmi často ukončí akýsi diplomatický úhybný manéver: “…mňa zatiaľ nepresvedčili.” Moja otázka znie: Čo by ťa presvedčilo? Poznáš sám seba a svoju názorotvorbu tak dobre, že vieš, čo by ťa presvedčilo? Koho by mali zatknúť? Tá pani s dlhými vlasmi ti nepasuje? Mal by to byť jednooký kyklop požierajúci deti, ktorému ešte cestou na súd budú z úst trčať požuté prsty poslednej obete? Čo by ťa presvedčilo? Ešte som na túto otázku nedostal vecnú odpoveď. Preto si myslím, že aj samotná pretrvávajúca nedôvera v prácu polície aspoň v tomto prípade stojí na niečom, čo ani sami nevedia.

Som presvedčený, že našli páchateľov a nájdu aj objednávateľov, hoci to ešte možno potrvá celé roky.  Aj Černák začal spievať po 15 rokoch v base.Polícia SR potrebuje očistu. Ako každá polícia na svete. Je to však nie jednorázový úkon, ale nikdy nekončiaci proces. Vždy budú ľudia, ktorí sa budú snažiť svoje policajné právomoci zneužiť tak či onak. Je potrebné hlasité volanie po nezávislej policajnej inšpekcii, to je základ.Vážim si prácu polície, vážim si prácu každého jedného člena silových zložiek, ktorí riskujú životy za nás všetkých. Je to klišé? Neriskujú? Vy by ste išli konfrontovať ľudí, o ktorých viete, že vraždia na objednávku? Nemali by ste s tým problém? Lebo ja by som mal.Aj naďalej platí, že moja osobná dôvera v políciu nie je 100%-ná. Ale naďalej platí, že zmenu k lepšiemu nezabezpečíme tak, že polícii budeme z princípu nedôverovať, trolovať jej prácu za každú cenu, principiálne zosmiešňovať jej výsledky a spochybňovať aj farbu ich uniforiem. Zmenu k lepšiemu dosiahneme len zodpovedaním politikov. V marci sa ukázalo že to funguje, aj ako na to. Cez námestia.Pokojne, slušne, ale dosť dôrazne a nahlas.