Alibi na mieru

 

Nech už máte akékoľvek tajomstvo, firma Alibi.com to za vás vyžehlí. Je to agentúra, ktorá vymyslí a poskytne alibi na čokoľvek, čo chcete. Športový zápas namiesto večere s rodinou? Uliať sa z práce? Aférka, či nevera? Alebo skrátka mať od všetkých na chvíľu pokoj? Majiteľ firmy, Greg, sa bezhlavo zamiluje do nádhernej, sympatickej a vo všetkých smeroch úžasnej Flo. Je tu však jeden zádrheľ: slečna Flo neznáša, keď niekto klame. Greg jej preto nepovie, čím sa živí a tak je všetko ako z rozprávky. Po čase sa Flo rozhodne, že Grega predstaví rodičom. Všetci sa veľmi tešia a v momente, keď Gregovi a Flo otvorí dvere jej otec, Greg zistí, že je to jeden z jeho vážených klientov.

Zruba toľko prezrádza distribútor a v tej chvíli sa všetko začne zamotávať. Bizarné zápletky sú vždy perfektne rozohrané a nikdy to nie je nechané na to, aby sa divák musel presviedčať, že sa to stalo len nejakou nemožnou náhodou, aká je možná len vo filme. Tu sa dejú veci, ktoré sú jedna po druhej nie len že možné, ale priam logické, typicky filmové náhody by ste tu hľadali márne. Napriek tomu je dej svižný. Ani vám nenapadne kontrolovať mobil a už vôbec si nevšimnete, že máte syrovú omáčku s čipsami po celom tričku.

Poznáte ten pocit, keď sa smejete tak dlho, že vás bolí sánka a aj svaly niekde vzadu na hlave, o ktorých ste ani netušili, že ich máte? Tak presne toto bol môj prípad. Prvý krát v živote som za celý film nedokázal dojesť celé čipsy.

Je pravda, že typ humoru nesadne každému, ale klobúk dolu pred Francúzmi, vedia si spraviť srandu absolútne zo všetkého, sebou samými počnúc, cez Cigánov, zlatokopky, islamofóbiu a bežné ľudské neduhy,  imigrantmi z Afriky končiac. Bez servítky. Humor aj čierny, aj vulgárny, aj krčmový, aj obyčajný ale zároveň vždy ľahký a nenásilný.

Technické prevedenie

Remeselne je film spracovaný na úrovni, z ktorej som mal pocit, že ide o ročníkovú prácu hercov hlavných postáv. Kamera, efekty a tak ďalej. Nečakajte Cohenovcov, ani Spielberga. Ostatne, ani to nemá byť Hollywoodsky veľkofilm, ktorý preverí kapacitu kás v každom kine. Má to byť komédia a je to komédia so všetkým, čo k nej patrí.

Réžia

Režisér Philippe Lecheau. Foto: www.lacellesaintcloud.fr

Za réžiu milión bodov. Všetky drobné. Fakt. Pri každej jednej situácii, z ktorej sa robia žarty, je každému jasné, o čo ide, napriek tomu sa film s prehľadom zaobchádza bez samoúčelne sprostých scén a záberov. Režisér Philippe Lecheau, ktorý zároveň hrá hlavnú postavu, Grega, je majster v jednej veci. Nechá vás “presne vedieť, čo sa stane“, drží vás chvíľu dokonca aj v napätí, a potom sa stane niečo úplne iné. Zlatý kliniec u mňa je scéna na streche, viac o nej ale nepoviem, len toľko, že som sa od tej chvíle až dokonca zvíjal v nutkaní ujsť na toaletu.

Lecheau nerobí žiaden “francúzsky Kameňák”,  kde by boli prosto len natlačené otrepané vtípky jeden za druhým. Lecheau rozpráva príbeh, ktorý má hlavu, pätu, neobsahuje žiadne zbytočné postavy ani umelo navodené situácie. Všetka zábava plynie z konfrontácie medzi veľmi kvalitne vyprofilovanými charaktermi jednotlivých postáv. A to je fajn.

Herci

Tu začnem hneď samotným režisérom. Philippe Lecheau to vie. Áno, je to ten typ herca, ako o generáciu starší Owen Wilson, a áno, hrá ten typ postáv, ako Owen Wilson (ten najmä s Jackie Chanom). A preto to podľa mňa bude mať trochu ťažké, najmä u divákov.  Napriek tomu hrá inak, ale tiež voľne a uveriteľne. Rovnako pozitívne hodnotím aj Flo, neopozeranú Elodie Fontan, ktorej herecká kariéra je však o 15 rokov dlhšia, takže by sa aj patrilo. Je vidieť, že svoje má odohrané a že rozhodne nie je na plátne preto, že vyzerá dobre.

Záver

Ako som už vravel, Lecheauov humor nemusí sadnúť každému. Ja osobne chodím na filmy do kina z dvoch dôvodov: prvý sú herci – moji obľúbení herci, ktorých si pozriem v akomkoľvek filme a v akejkoľvek postave. (toto nebol ten prípad) Tým druhým je možnosť zabaviť sa bez namáhania mozgových závitov. Ak od filmu čakáte romantiku, nebodaj poučenie, či zamyslenie, Alibi.com budete považovať za stratený čas. V opačnom prípade je to stávka na istotu.

Hodnotenie na ČSFD: 76%

Žáner: Komédia

Trvanie: 90 minút